Kinesisk batteriinvestering i Eskilstuna kan stoppas

Senior Material Europe AB i Eskilstuna är ett dotterbolag till Shenzhen Senior Technology Material Co i Kina. Ledning och styrelse i Eskilstuna består helt av kinesiska medborgare, vilket kan påverka företagets möjligheter att expandera i Sverige. Foto: Wikipedia Common Lic, Kredit: Doderot
Senior Material Europe AB i Eskilstuna är ett dotterbolag till Shenzhen Senior Technology Material Co i Kina. Ledning och styrelse i Eskilstuna består helt av kinesiska medborgare, vilket kan påverka företagets möjligheter att expandera i Sverige. Foto: Wikipedia Common Lic, Kredit: Doderot

Den nya lagen om utländska direktinvesteringar kan sätta stopp för det kinesiska företaget Senior Materials expansionsplaner i Eskilstuna.

Ny lag kan förhindra expansion

Ännu en kinesisk investering i grön teknologi i Sverige riskerar att stoppas till följd av den nya lagen om utländska direktinvesteringar (UDI). Lagen omfattar verksamheter som bedöms vara strategiskt skyddsvärda, och Inspektionen för strategiska produkter (ISP) ansvarar för tillsynen.

Det kinesiska företaget Senior Material Europe kan bli föremål för granskning på grund av en planerad miljardinvestering i en fabrik i Eskilstuna. Fabriken ska tillverka separatorfilm för litiumjonbatterier, en teknologi som finns med på listan över strategiskt skyddsvärda områden enligt UDI-lagen.

Protester mot användning av lösningsmedel

Senior Material etablerade sig i Eskilstuna för några år sedan men har mött kritik från lokalbefolkningen. En central fråga har varit företagets dispens för att använda metylenklorid, ett cancerframkallande lösningsmedel som varit förbjudet i Sverige sedan 1996.

I en ny dispensansökan till Kemikalieinspektionen uppger Senior Material att de undersöker möjligheten att minska användningen av metylenklorid i produktionsprocessen. Företaget planerar att införa en ny teknologi som på sikt helt eliminerar utsläppen. Detta kräver en utbyggnad av fabriken och investering i nya produktionslinjer.

Risk för att lagen stoppar investeringar

När Senior Material etablerade sig i Eskilstuna fanns inte UDI-lagen på plats, och ISP kan inte granska investeringar retroaktivt. Men enligt den statliga offentliga utredning (SOU) som ligger till grund för lagen, kan företag som planerar expansionsinvesteringar omfattas av anmälningsplikt.

”Utvärderar framtida investeringar”

Senior Material bekräftar i ett mejl till Affärsvärlden att de är medvetna om regeländringarna.

– Vi är medvetna om de nya regleringarna och deras betydelse för vår bransch. Just nu utvärderar vi våra framtida investeringar noggrant och följer de riktlinjer som myndigheten ISP har satt upp, uppger företaget.

Företaget menar att de för en dialog med myndigheter och att det ännu inte är klart om deras planerade investering kräver en nyanmälan till ISP.

Bred anmälningsplikt enligt ISP

Pernilla Åström, presschef på ISP, uppger att myndigheten inte kan uttala sig om enskilda fall men konstaterar att anmälningsplikten är omfattande.

– Vilka investeringar som ska anmälas till ISP beror bland annat på verksamhetsområdet. Anmälningsplikten är bred och investeringar prövas utifrån hot- och sårbarhetsaspekter. Vilka ärenden vi granskar omfattas av sekretess, så vi kan inte lämna några närmare kommentarer, säger hon.

Tidigare kinesisk investering stoppades

Nyligen förbjöd ISP det kinesiska företaget Putailai (PTL) från att investera i en batterifabrik i Timrå enligt den nya lagen.

ISP ställde krav på att PTL skulle ha en svensk huvudägare, att vd och styrelseordförande måste vara svenska medborgare bosatta i Sverige samt att en majoritet av styrelsen skulle bestå av svenska medborgare.

”Då kan de råka illa ut”

Jojje Olsson, journalist med lång erfarenhet av att rapportera om Kina, betonar att alla kinesiska medborgare enligt Kinas nationella säkerhetslag är skyldiga att samarbeta med den kinesiska säkerhetspolisen.

– De har ingen möjlighet att motsätta sig påtryckningar från polis och åklagare, vilket kan vara en faktor i ISP:s bedömning, säger han.

Experten: ”Svårt att dra generella slutsatser”

Oscar Almén, forskare på Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI), har kartlagt kinesiska investeringar i Sverige.

– Jag har svårt att tänka mig att ISP satt upp samma villkor på svenskt medborgarskap för alla kinesiska investeringar. Det beslut som ISP tog i PTL:s fall är inte offentligt, och det går därför inte att dra generella slutsatser om framtida fall, säger han.

Källa: Affärsvärlden