Alfa Laval har fått sin första beställning på bränsleförsörjningssystemet FCM Ammonia. Systemet ska användas på sju nybyggda fartyg som ska kunna drivas med både LPG och ammoniak. Beställare är Tianjin Southwest Maritime, och installationerna sker på varvet CSSC Huangpu Wenchong i Kina.
Bränslesystemet levereras i samband med att sjöfarten söker nya sätt att minska sina utsläpp. Enligt prognoser väntas den globala sjöfarten mer än fördubblas till år 2050, vilket ökar trycket på att införa bränslen med lägre klimatpåverkan.
Första enheten levereras 2025
Ordern omfattar installation på tre fartyg med kapacitet för 25 000 kubikmeter, samt fyra fartyg med en kapacitet på 41 000 kubikmeter. Den första enheten ska levereras i slutet av 2025.
Bränslesystemet är utvecklat för att hantera ammoniak som drivmedel. Det används som ett alternativ till fossila bränslen inom sjöfarten, eftersom ammoniak inte släpper ut koldioxid vid förbränning.
Företaget pekar på tidigare erfarenhet
– Genom forskning, produktutveckling och strategiska partnerskap bygger vi de lösningar som behövs för en säker och effektiv övergång till bränslen med lägre utsläpp säger Peter Sahlen, chef för Marine Separation, Fuel Supply System & Heat Transfer på Alfa Laval
– Vår erfarenhet av bränslen som metanol och LPG har gett oss ett försprång i utvecklingen av ammoniak, och detta första kontrakt bekräftar vårt engagemang för att driva på sjöfartens utfasning av fossila bränslen med pålitliga och innovativa lösningar
Det här är det första kontraktet på företagets nya bränslesystem för ammoniak. Enligt Alfa Laval visar affären att tekniken är redo att användas i kommersiell skala.