Biogasanläggning på Nya Skottorp invigd

På fredagen invigdes en ny biogasanläggning på gården Nya Skottorp i Halland. Satsningen ska skapa en så effektiv användning av energi och andra resurser som möjligt, samt bidra med förnybar energi. 

– Biogasanläggningen på Nya Skottorp är ett bra exempel på företagande så som vi har fångat energifrågan i LRF:s energistrategi. Att gårdar ställer om till förnybar energi och energieffektiviserar skapar konkurrenskraft. Energin som går till försäljning genererar i sin tur intäkter, sade Helena Jonsson, förbundsordförande för LRF, och som invigde anläggningen.

Gödsel från grisar och majsensilage ska i den nya biogasanläggningen på Nya Skottorp omvandlas till el och värme. Anläggningen är tänkt att täcka gårdens behov av el. Utöver det räknar man med att kunna sälja omkring 1/3 av den el som produceras.

– Klimat och energi är några av dagens viktigaste frågor. Vi vet att de gröna näringarna sitter på många lösningar. Biogassatsningar som den på Nya Skottorp innebär helhetslösningar i ett bredare perspektiv än bara för gården då de bidrar till ett hållbarare samhälle, sade Helena Jonsson, förbundsordförande LRF.

– Det behövs en tydligare nationell uppbackning bakom biogasen för att investeringarna i ny biogasproduktion ska realiseras. Det är bland annat hög tid att införa Energimyndighetens förslag om ett metanreduceringsstöd för gödselbaserad biogas. Då skulle biogasproduktionen i Sverige kunna fördubblas, sade Helena Jonsson.